honey and clover recenze

13. ledna 2009 v 11:05 |  med a čtyřlístek

Honey & Clover 1 a 2

Lukáš Tomšů - 2006-10-15

Honey & Clover 1

Original run15. duben 2005 - 27. září 2005
Formát24 TV + 2 DVD
RežieKenichi Kasai
Původní názevHachimitsu to Clover
StudioDentsu, Fuji TV, GENCO, Shueisha, J.C.STAFF, Aniplex
Anime Honey & Clover (H&C) vzniklo na základě populární mangy od Chika Umino. Příběh H&C se rozvíjí kolem několika hlavních postav - studentů umělecké univerzity, kteří spolu žijí v levné ubytovně. Události se rozběhnou, když jim jejich učitel představí svoji příbuznou Hagumi. Ač ve svých 18 letech vypadá sotva na středoškolačku, nastupuje na stejnou školu jako oni a brzy se s nimi spřátelí.
Honey & Clover je anime ze života, velmi dobře kombinuje prvky romantických vztahů, dramatu a komedie. Tyto tři složky jsou namíchány ve správném poměru a žádná z nich vám nepřijde "navíc" - všeho je tak akorát.
Yuki - Dramatic
Honey and Clover OP


První věci, které si na H&C všimnete, je zajímavý OP. Jak po vizuální, tak i po hudební stránce prezentuje nepříliš obvyklý přístup, vždyť kolik jste viděli OP, které nebyly tvořeny kreslenou animací? Rozhodně stojí za to věnovat mu pozornost.
Příběh se rozvíjí velmi pozvolně, kompaktní děj plný zvratů a nečekaných odhalení zde nenajdete, vše běží jako ve skutečném životě. Události přicházejí a odcházejí přirozeně, žádné násilné zásahy s cílem zvýšit dramatičnost se tu nevyskytují. Důraz je kladen na postavy a zejména vztahy mezi nimi.
S postupujícím časem sledujeme, jak se jednotliví hrdinové vypořádávají se svými city, nejistotami a posedlostmi. O dramaticko-romantické chvilky není nouze, naštěstí jsou skvěle vyváženy komickými situacemi, jejichž hlavním aktérem je zejména Morita. O něm se toho v první sérii bohužel nedozvíme tolik, kolik bychom chtěli.
My Immortal - Honey and Clover AMV


Animace je perfektně zvládnuta a má svůj osobitý styl - jestliže po zhlédnutí H&C uvidíte nějaký obrázek z tohoto anime, okamžitě ho poznáte. Jsou použity měkké pastelové barvy a výborně jsou ztvárněny především tváře a oči hlavních protagonistů. Na 24-dílném H&C pracovalo celkem 20(!) animačních studií včetně velikánů jako jsou GAINAX a Bee Train. Zabránilo se tak postupnému úpadku v kvalitě, který postihl mnoho jiných titulů a proklamace "důraz na detaily" nezůstala jen prázdnou frází.
Hudební stránka je příjemná, kytara a klavír jemně podkreslují náladu. Zajímavostí je také to, že v každé epizodě zazní jiná píseň, což mile překvapí.
Za hlavní přednost H&C považuji civilnost, která čiší z každé postavy, z každého příběhu - obyčejné a přesto pozoruhodné. Hrdinové se musí poprat se životem, přijmout jeho příjemné i nepříjemné stránky a smířit se s tím, že většinou nic není na 100% podle jejich představ. Nešťastné lásky, neúspěchy ve škole či v práci - vše je prezentováno s klidným nadhledem. Někdy to prostě nevyjde a nedá se s tím nic dělat. Na postavách vám sice záleží, ale po zhlédnutí H&C nebudete týden chodit v depresi a říkat si: "jak TO jen mohl udělat…" Naopak, zůstane ve vás příjemná melancholická nálada.
Honey and Clover je anime, které můžu s klidným srdcem doporučit téměř každému. Rozmanité spektrum postav umožňuje skoro komukoliv najít si tu svoji oblíbenou, vážnější chvilky jsou doplněny dobrým humorem, výborná animace. Jediným nedostatkem, který byl H&C vytýkán, je poměrně otevřený konec, to ovšem nedávno skvěle napravilo H&C 2.

Honey & Clover 2

Original run30. červen 2006 - 15. září 2006
Formát12 TV
RežieTatsuyuki Nagai
Původní názevHachimitsu to Clover 2
StudioAsmik Ace Entertainment, Dentsu, Fuji TV, GENCO, Shueisha, Sony Music Entertainment, J.C.STAFF
H&C 2 přímo navazuje na události první série, při jeho sledování ani nebudete mít pocit, že jde o druhou řadu. Pokračuje v trendu nastaveném sérií původní, takže o úroveň animace ani jiných technických parametrů tedy nemusíte mít obavy.
Patrný je mírný odklon od rovnováhy komedie X drama ve prospěch druhého jmenovaného. Není to ovšem vůbec na škodu, s blížícím se rozuzlením všech vztahů příběh nabírá na tempu a dramatičnosti. Přestože humorných momentů není tolik jako v H&C 1 i tady se najdou chvilky, kdy se budete upřímně smát.
Stejně jako celé H&C je i jeho zakončení přirozené, rozhodnutí, ke kterým vše nevyhnutelně směřovalo, budou učiněna. Nebojte se žádných nelogických pohnutek, ani vynucených happyendů. Ač ne všichni dosáhnou svých vysněných cílů, nemáte stejně jako hrdinové H&C pocit zklamání - život jde dál a objevují se nové výzvy, kterým je třeba se postavit.
I u 2. série najdete perfektní OP - povedená písnička Fugainaiya a nádherná 3D animace, jedno z mála OP, které jsem po jednom či dvou zhlédnutích nepřeskakoval. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama