Japan styles faschion and Harajuku

31. ledna 2009 v 21:13 |  japan móda

Japanese street fashion and Harajuku


Další část,která neodmislitelně patří k životnímu stylu mladých Japonců-jejich moda.Snad jsem při psaní článku na nic nezapomněla:)

Co to je Japanese Street Fashion?

Japanese Street Fashion je styl oblékání,který nosí mladí lidé v japonských ulicích,nejvíce však v Tokiu.Převládají čtyři hlavní styly-Gyaru,Ghotic,Lolita a Decora.Všechny tyto styly mají kořeny v mnohem starším stylu,který se objevil v roce 1970.Svůj styl berou jako "výkendový únik" z pevných zásad,vynucenými nošením školních uniforem.Pro školáky,středoškoláky a všechny stodenty je to únik z bežné Japonské společnosti.

Jak tento trend vznikl?


Gyaru se zrodil jako "Kogyaru" v průběhu 90 let.Spekuluje se ,že má kořeny v dřívějším "bad girl" stylu podobně jao Sukeban (1960-1970) a Lady´s ( 1980 a začátek 90let).Tyto spekulace jsou však bezprostředně vázány na přání vymanit se z tradičních Japonských pravidel a přilnout k "Bad girl" image.


Ghotic Lolita má počátky v 70 letech u postpunku-British music era.Odtud Japonská hudební scéna odstartovala vliv mody.Brzy byla interpretována Nagomu Gals.Několik značek přejalo tento styl a koncem 80 a počátkem 90 let začal objevovat na mléku nebo Emily temple cute.V rockové skupině Malice mizer nabyla ohromující popularity a snimi jejich obraznost krásy-Japonsko zažilo rozmach Ghotic Lolity.
Termín "Elegant ghotic Lolita" stvořil Malice Mizers,který si otevřel jeho vlastní Ghotic fashion butik v roce 1999.
Spolu s vydáním románů,později i filmů a manga "Shimotsuma Monogatari"(v USA známé jako "Kamikaze Girls"),Baby,The Stars Shine Bright founder Novala Takemoto odstartovala Lolita style svou zářivou popularitu.Vrchol tohoto stylu nastal v letech 2004-2005.

Kde se setkáme s těmito lidmi?

Tyto vyznavače stylů najdeme na různých místech.Gyaru se setkávají v ulicích Shibuy,ale také mívají srazy poblíž Ikebukura.Také je můžete potkat v různých ParaPara clubechv centru dění celého města včetně Roppongy.
Ghotic and Lolita jsou často viděni v Daikanyama ,v různých částech tohoto města také můžeme najít několik butiků s Ghotic and Lolita.Veslé množství jejich setkání kolem Meiji Shrine spolu se sobotními Harajuku.Ghotic a Lolita styl můžeš vidět v různých podobách-
Kei, Cosplay, Decora, Cyber, and others in this popular Sunday meeting spot.

Co je to Harajuku?

Harajuku je v oblasti Tokya situovaná mezi Shibuyu a Shinkuyu.Harajuku je mezinárodní výraz pro Jaonskou street fashion.Tato oblast kvete modními čtvrtmi a řadovímy obchody se zmámímy i neznámímy modnímy značkamy.Všichni zákazníci Gothic and Lolita, Decora, a Visual Kei se zde shromaždují každou sobotu.Harajuku byla proslavena když americká zpěvačka Gwen Stefani vydala skladbu "Harajuku Girls",kde popisovala toužebné přání "být tak moderní jako Japonští mladíci".Pro její první solové album se inspirovala právě v Tokyu.

Lolita Styl

Lolita look může být nazýván jako "Sweet lolita", "Classical Lolita", "Gothic Lolita" and "Kimono Lolita".

Kimono Lolita

Zavinovací halenka přechází do sukně lemované krajkami.

Classic Lolita

Jejich look je více tradiční,stilizuje se více do viktoriánské mody,nosí se světlé barvy a vzhled vypadá celkově vyspěle.Tradiční Maid-style oblečení nebo Alenka v Říši divů mohou být zařazeny do tohoto žánru.


Sweet Lolita

Sweet lolity nosí plno krajek a mašel,obvykle ve světlích pastelových barvičkách (ačkoliv pak je tady ještě černo-bílá sweet lolita).Snaží se vypadat co možná nejvíc jako sladké malé holčičky.Konečný výsledek dává dojem panenky.


Gothic Lolita

Ghotic Lolita nebo "GothLoli" je velice oblíbená moda mezi Japonskými Teenagery a mladýmy ženamy.Zdůraznuje viktoriánský styl dívčích šatů a často je jeho záměrem napodobit viktoriánské porcelánové panenky.Tento styl vznikl kolem roku 97-98,velmi rychle se ustálil,také díky své dostupnosti butiků a obchodních domů.
Shiro/Kuro Lolita

Shiro ("bílá") Lolita nosí pouze bílou barvu,oproti tomu Kuro ("černá") nosí pouze černou.Téměř všechny značky vyhrály s nasazením tohoto stylu.Jsou tady také Lolity,které nosí jenom modrou,růžovou,červenou barvu atd.Každá lolita si dá jméno po barvě kterou nosí.


Country lolita

Styl s nádechem country.Materiály jsou většinou jemné s květinovým vzorem.Zvyklostí u tohoto stylu je zástěrka,stejně tak slamněný klobouček a a další "country"prvky.


Gothic Aristocrat

Tento styl je velmi inspirovaný viktoriánskou modou.Outfit je obvykle v černé barvě,typickým znakem tohoto stylu jsou dlouhé šaty s hlubokým výstřihem,korzety,dlouhé rukávy,rukavičky,vzhled musí vypadat důležitě.


Moi Meme Moitie, Black Peace Now, and Arachnophobia jsou oblíbené značky.
Madam


Madam je Japonský styl který vznikl ze stylu aristokratek,je inspirovaný myšlenkou unavených Evropanů střední třídy a vysoce postavené osoby ve středním věku a jejich nudná moda 19.st.,tím víc je styl Madam ovlivněný modou 19.st.


Vychází z dlouhých sukní a rukávů u blůzek,ženské korzety,ale nenosí se zbytečné ozdoby jako mašle a volány.

Neo Gothic


Obsahuje prvky Elegantní Aristokracie,vyjma moderních prvků,má souměrné cípy a obyčejný look,ozdobné pásy a extra navrstvený materiál. . Alice Auaa and Na+H jsou oblíbené značky.

Dandy

Mužský Ghotic styl.Hlavní prvky jsou inspirovány Viktoriánskou érou-buřinky a klobouky,hůlky a hole,fraky,kabátky,saka a kravaty.Punk Lolita

Ghotic Punk je inspirovaný rockem.Nosí se káro,pruhy a proužky,řetězy,piercing atd.Lolita punk se drží zvonových sukní,ale spíš je tam co nejméně ženských prvků. An-ten-na and Choccochip Cookie jsou oblíbené značky. Ero-Lolita - Short for "Erotic Lolita", Ero-Loli používají materiáli jako vinil,sítové punčochy a kůži.Nosí se super krátké sukně,korzety nebo topy.Jako dopnky se nosí jehlové podpadky,dlouhé rukavice atd.Qi and Wa Loli

Tato lolita je inspirovaná z
Qi-Pao chinese šatů s Mandarin collars (Qi Loli),a z tradičního Japonského kimona (Wa-Loli).Většinou si vrchní část outfitu zachovává


Prvky originálního kostýmu,ale spodní část je zcela loli,se spoustou krajek a spodniček a zástěrkami.DECORA Types:

Decora


Decora nebo Decorer jak je také známý znamená "být zdobený".Primární vlastnosti jsou v populárním časopisu nebo knize fRuiTs, Decora.Vždy je to téměř nános oblečení a vrstev a na nich velké množství rozmanitých doplnků.Nosí velice jasné neonové barvy a tuny levných vlasových sponek,náhrdelníků,různé množství vzorovaných ponožek,punčoch,sukní a košil,co nejvíce se snaží potlačovat konzervativnost.


Cyber

Tento druhý trend Decory je známý jako "Cyber",jde o futuristický styl,jeho nositel vypadá jako ze sci-fi filmu.S tímto stylem stylem se také můžeme setkat pos názvem Raver touch,díky jeho jasným neonovým barvám a originálnímu účesu.Populární značka tohoto stylu je Fotus.Angeler


Další oblíbená značka je Takuya Angel ,ta je mezi jejich nositeli oblíbená právě svojí originalitou a společenstvím.Jsou známí jako "Angelers",často mívají vlastní sloupek vedle ostatních nositelů Decory v časopise FRuiTs.


Takuya Angel se aplikuje na tradiční vzory kimon,na látky nudnými vzory a na detailně a precizně zpracované materiály.
Yamanba


Dívky toužící po Ganguro stylu si zde příjdou na své.Nosí se velmi tmavé tmavé barvy a aktuální jsou stříbrné vlasové kreace.Některé dívky samozřejmě vyžadují ještě více pozornosti a začaly tento trend nazývat Yamamba.Yamamby se se nazývají "Horské ježibaby"v Japonském folkloru.Jsou opálené do hněda,nosí ošuntělé volné hadry a malují si bílé pandí kruhy kolem očí,někdy si dokonce přimalují vousy na tváře.Jejich vlasymohou být jakkoliv barevné,jejich oblečení bývá také exotické a křiklavé.Známé značky jsou CocoLulu and Alba Rosa.Ibišek-logo značky Alba rosa se stal neoficiálním symbolem Gyaru.Tento styl byl velice populární od roku 1999 do roku 2001.


Další styly podobné Yamambě:


Gal Circles

Kigurumin

Kolem roku 2003 se stal vedle Yamamby velmi populární také kigurumin díky svým zvířecím postavičkám jako jsou Hello Kitty, Hamtaro, and Pikachu.Tento trend tu byl jen krátce,vybledl už v roce 2004 i když ještě dnes můžeme příznivce zřídka potkat na ulicích mezi nositeli harajuku nebo decory.
Seasonal Styles


Military Gyaru(obdoba neustále se měnícího Gyaru),je inspirovám army modou, Rasuta je ispirována Jamajkou,Nautical je inspirovaný podmořkým světem atd.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arhoo-chan Arhoo-chan | Web | 1. února 2009 v 18:55 | Reagovat

juu nmo tak to je naprosro bombasticka  skvle popsane...xdD

2 lolinka lolinka | Web | 2. února 2009 v 19:58 | Reagovat

Ahoj, chceš mít super mega návštevnost? Když jo, tak klikni na můj web, a můžeš mít online i 88 747!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama