panda

2. ledna 2009 v 20:48 |  Panda-nej zviřatkoooo


PANDA

Panda je prostě moje nej. zvíře.Je UPE UŽASNÁ.tak jsem sem dala nějaký info a pár obrázků..Sice nepochází z Japonska ale z Číny,ale to neva... je prostě skvělá


Panda velká (Ailuropoda melanoleuca - doslovně "kočičí-stopa černá-a-bílá") je savec nyní řazený do čeledi medvědovití, který pochází z centrální Číny. Panda velká žije v hornatých oblastech, jako Sečuán a Tibet. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.
Čínský název je složenina "medvěd-kočka". Západní ekvivalent panda pochází od její vzdálené příbuzné pandy červené, jde o francouzskou adaptaci nepálského slova "požírač bambusu". Dokud nebyla známa tato příbuznost (panda červená byla objevena v roce 1901), byla panda velká známá jako medvěd černobílý. Díky nejasné taxonomii získala v jednotlivých jazycích řadu ekvivalentních vědeckých pojmenování, v latině například Ailuropus melanoleucus, v češtině ještě panda černobílá a medvěd bambusový.
Po mnoho desetiletí byla přesná vědecká klasifikace pandy předmětem debat, protože jak panda velká tak panda červená sdílejí vlastnosti medvědů i mývalů. Nicméně genetické testy odhalily, že panda velká je vskutku medvěd a patří do čeledi medvědovití. Jí nejblíže příbuzný medvěd je medvěd brýlatý z Jižní Ameriky.
Panda velká žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin. Přestože se řadí mezi šelmy, je její potrava převážně rostlinná. Její trávící ústrojí má sice stavbu obvyklou spíše pro masožravce, unikátní bakteriální mikroflóra ve střevech jí však umožňuje bez problémů tuto těžkou potravu strávit. Po odborné stránce je všežravcem, neboť je známo, že se příležitostně živí vejci a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz. Jsou to pro ni nezbytné zdroje bílkovin. Při žvýkání se jí třesou uši.
Její tlapa je velmi neobvyklá; s "palcem" a pěti prsty; "palec" je ve skutečnosti modifikovaná kost zápěstí. Stephen Jay Gould o této skutečnosti napsal pojednání; jeho název Palec pandy (The Panda's Thumb) pak použil jako název své knihy.
Panda velká patří k ohroženým druhům, nebezpečí se zvyšuje s postupujícím narušováním jejích přirozených lokalit a velmi slabou porodností ať už v zajetí nebo v přírodě. Věří se, že v přírodě žije ještě 1 600 jedinců. Panda velká je symbolem Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF, http://www.wwf.org).

zajímavost:každá panda velká,která se narodí kdekoliv na světě je oficiální majetek Číny(kvůli velkému ohrožení) a tak každá zoo mimo čínu,která chová pandy musí platit Číně obrovské ,,nájemné,, a tak je chová jen málo zoo (TO JE VELKÁ ŠKODA,PÁČ PANDY LOVUJU)

http://www.tech-news.com/imagesap/panda.jpghttp://www.vacantcanvas.com/wp-content/uploads/2007/05/panda.jpghttp://www.ics.uci.edu/~eppstein/pix/sdz/PandaOnBack-m.jpg
http://webs.rps205.com/teachers/ljernigan/images/2BC03D6961404DF4942FFD709547A877.jpg
Panda velká - Autor:Smithsonian  National Zoological ParkPandaDospělá panda velká v ZOO v San Diegu.
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/zoo/panda_cub/sept/panda_93005_2.jpg
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/zoo/panda_cub/july/birthday_3.jpg
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/zoo/panda_cub/july/panda_cub2_july.jpg
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/zoo/panda_cub/july/panda_cub3_july.jpg
http://newsdesk.si.edu/images_full/images/museums/zoo/panda_cub/feb/snow_1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ReeseMARCY19 ReeseMARCY19 | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 14:28 | Reagovat

I opine that to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/credit-loans">credit loans</a> from creditors you ought to present a great reason. However, one time I've received a consolidation loan, because I wanted to buy a building.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama